Jubileusz konsekracji kościoła

Jubileusz 450 - lecia konsekracji kościoła

"W parafii, ale i w życiu, nie zawsze jest łatwo wyjść przed szereg, zaryzykować i zaangażować się. Częściej zatrzymujemy dla siebie to, co mogłoby służyć dobru innych. A przecież chodzi o nasze chrześcijańskie świadectwo. O gotowość, by wyjść do innych i wyrzec się myślenia tylko o sobie i swojej wygodzie" – mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak.
Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. jubileuszowej z okazji 450-lecia konsekracji naszego parafialnego kościoła. Nawiązując do tego uroczystego aktu, dokonanego 20 października 1567 roku przez sufragana gnieźnieńskiego i opata sulejowskiego Stanisława Falęckiego, przypomniał, że poświęcenie kościoła nie jest próbą zamknięcia Pana Boga w jego wnętrzu, ale jest prośbą o Bożą łaskę i Bożą zbawczą obecność pośród nas.

Mszę św. wspólnie z abp. Wojciechem Polakiem celebrowali: dziekan wrzesiński ks. kan. Mieczysław Kozłowski, proboszcz parafii ks. Adam Kapka oraz przybyli na uroczystość kapłani. Wraz z parafianami w dziękczynnej modlitwie uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz, reprezentanci służb mundurowych oraz stowarzyszeń kościelnych oraz Ludu Bożego.

Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Czerniejewie zbudowano w XVI wieku. Konsekracji świątyni dokonał w 1567 roku sufragan gnieźnieński ks. Stanisława Falęcki. Z biegiem czasu świątynia ulegała powolnemu niszczeniu. Pod koniec XVII wieku dokonano jej remontu oraz zbudowano nową wieżę. Na przełomie XVIII i XIX wieku kolejni duszpasterze parafii przyczynili się do przebudowy i upiększania świątyni. Do znacznej rozbudowy  kościoła doszło w latach 1901-1905 dzięki staraniom proboszcz ks. Jana Bąka. W latach późniejszych dobudowano zakrystię. Obecnie trwa remont kościelnych wież.